سنگ بتن اکسپوز و ویژگی های بتن اکسپوز

سنگ بتن اکسپوز

سنگ بتن اکسپوز یکی از پرکاربرد ترین مصالح ساختمان سازی است. به طور کلی سنگ و مصالح مشتق از آن همواره در ساخت و ساز های انسان نقش مهمی ایفا می کرده اند. با پیشرفت تکنولوژی مواد و مصالح، سنگ ها و مصالح مصنوعی زیادی برای کاربرد های مختلف ساخته شده اند. بتن نیز یکی از مصالحی است که به صورت مصنوعی و از مشتقات سنگی ساخته می شود. بتن اکسپوز یکی انواع جدید بتن می باشد که با نام های بتن نما یا بتن نمایان نیز از آن یاد می شود.

بتن اکسپوز چیست

سنگ بتن اکسپوز یا بتن نما نوعی بتن است که سطحی صاف و صیقلی دارد و برای ساخت نمای بناها مورد استفاده قرار می گیرند. سطح این نوع بتن برخلاف دیگر انواع بتن به گونه ای صاف است که امکان اجرای پوشش یا نمای دیگری روی آن وجود ندارد. از همین رو سطح این نوع بتن و نحوه و کیفیت ساخت آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

این نوع بتن در طرح های متنوعی ساخته می شود که بتن اکسپوز را به یکی از مصالح مدرن و به روز معماری و ساختمان سازی پرطرفدار تبدیل می کند. این سنگ ها اغلب رنگ سردی دارند و ظاهری مینیمال را برای نمای ساختمان ایجاد می کنند. این نوع بتن ها در رنگ هایی چون قهوه ای تیره، سفید، خاکستری تیره، خاکستری روشن و سیاه ساخته می شوند.

بیشتر بخوانید: روش های نگهداری سنگ ساختمانی

تاریخچه بتن اکسپوز

بتن اکسپوز اولین بار در دهه 40 میلادی در آمریکا مورد استفاده قرار گرفت. بناهای آمریکایی در میانه ی این دهه از ظاهری مدرن و مینیمال برخوردار شده بودند. در دهه های بعدی، این نوع بتن در بلژیک و دیگر کشور های در حال توسعه مورد استفاده قرار گرفت. به تدریج این نوع سنگ نه تنها در نمای خارجی ساختمان، بلکه در تزئین نمای داخلی ساختمان ها نیز مورد استفاده قرار گرفت.

تاریخچه بتن اکسپوز

در دهه 70 میلادی، اولین کاتالوگ فنی برای پنل های این نوع بتن چاپ شد و ترکیبات پیشنهادی جدیدی برای ساخت این نوع بتن ازائه شد. در نتیجه بتن های اکسپوز مقاوم با ماندگاری بالا در اواخر دهه 70 ساخته شد که برای طراحی و ساخت ساختمان ها مورد استفاده قرار می گرفتند. بتن های اکسپوز مقاوم امروزی با ترکیبات همان بتن های دهه 70 ساخته می شوند.

بیشتر بخوانید: سنگ گیوتین

انواع بتن اکسپوز

به طور کلی بتن اکسپوز با توجه به نوع ساخت و نحوه اجرا به دو نوع تقسیم می شوند:

 • بتن های اکسپوز قابل اجرا در محل.
 • بتن های اکسپوز از پیش ساخته شده.

بتن های اکسپوز قابل اجرا در محل اغلب در پروژه های عظیم سد یا پل سازی کاربرد دارند. این نوع بتن ها در محل ساخت و ساز در قالب های اکسپوز بتن ریزی و ساخته می شوند. بتن های از پیش ساخته شده، همانطور که از نامشان مشخص است، پیش از اجرا از پیش ساخته شده اند و در قالب پنل ارائه می شوند. این نوع بتن ها با توجه به نقشه ساختمان و انتظارات سازنده آن در ابعاد و سایز های مختلف در کارخانه ساخته و آماده می شوند.

ویژگی های بتن اکسپوز

مزایای بتن اکسپوز

بتن اکسپوز مزایا و برتری های زیادی نسبت به مصالح مشابه خود در ساختمان سازی دارد. برخی از مهم ترین ویژگی های بتن اکسپوز که از مزایای آن به شمار می روند، شامل موارد زیر می باشند:

مزایای سنگ بتن اکسپوز

 • این مصالح استحکام و مقاومت بالایی در برابر شرایط مختلف از خود نشان می دهند. نور خورشید و شرایط جوی مختلف به بتن های اکسپوز آسیبی نمی زند. طول عمر این مصالح نیز بسیار زیاد است.
 • سرعت در اجرا از دیگر مزایای این نوع بتن می باشد. این نوع بتن ها برای نصب نیاز به ملات ندارند و به همین دلیل به سهولت و سرعت قابل اجرا روی نمای ساختمان می باشند.
 • بتن اکسپوز زیبایی خاصی دارد که اغلب مورد توجه افراد خوش سلیقه ای که به معماری مدرن علاقه دارند قرار می گیرد.
 • مقاومت بالا در برابر سرما و گرمای زیاد دارند. از همین رو شرایط یخبندان یا گرمای تابستان نمی تواند به این مصالح آسیبی بزنند.
 • جذب آب این مصالح نزدیک به صفر است.
 • این مصالح در رنگ ها و ابعاد متنوعی ساخته می شوند.

بیشتر بخوانید: گرانترین سنگ های ساختمانی

معایب بتن اکسپوز

بتن اکسپوز معایبی دارد که البته با توجه به مزایای فراوانی که نسبت به دیگر مصالح ساختمانی دارد، قابل چشم پوشی هستند. از مهم ترین معایب این سنگ ها ایجاد حس خشکی و سردی در ساختمان می باشد. البته این مشکل با استفاده از ترکیب رنگ اصولی این مصالح قبل رفع است.

نکات مهم در خرید بتن اکسپوز

پیش از خرید بتن اکسپوز باید به نکاتی توجه داشته باشید که بهترین و با کیفیت ترین نوع آن را خریداری کنید. از آن جایی که ترکیبات سازنده این نوع بتن همان ترکیبات بتن های معمولی است، ممکن است در انواع بی کیفیت آن ها، سطح بتن دارای خلل و فرج های زیادی باشد. سطح بتن اکسپوز باید بدون منفذ و کاملا صیقلی باشد تا بتواند در برابر شرایط جوی و محیطی مختلف مقاومت مناسب را نشان داده و برای نما کاربرد داشته باشد.

از دیگر نکاتی که حین خرید بتن اکسپوز باید به آن توجه داشته باشید، رنگ، ابعاد، ضخامت و نوع بتنی است که خریداری می کند. این ویژگی ها با توجه به تقاضا و انتظارات شما از پروژه نهایی ساخت تعیین می شوند. بهتر است پیش از خرید این نوع بتن با کارشناسان سنگ مشورت های لازم را به عمل بیاورید.

نکات مهم در خرید بتن اکسپوز

قیمت بتن اکسپوز

قیمت این نوع بتن با توجه به فاکتور های مختلفی تعیین می شود. بنابراین نمی توان قیمت ثابتی برای آن در نظر گرفت. ابعاد سنگ یکی از مهم ترین فاکتور هایی است که در تعیین قیمت بتن اکسپوز نقش دارد. به عنوان مثال قیمت تایل بتن اکسپوز با قیمت ابعاد کوچک تر آن مسلما بیشتر است.

از دیگر فاکتور های مهم برای تعیین قیمت بتن کاربرد آن در ساختمان است. به عنوان مثال قیمت بتن اکسپوز کف قیمتی متفاوت از قیمت بتن نما خواهد داشت. کارخانه تولید بتن اکسپوز نیز از دیگر فاکتور های مهم در تعیین قیمت این نوه بتن می باشد.

بیشتر بخوانید: پرداخت سنگ

سوالات متداول درباره سنگ بتن اکسپوز

 • بتن اکسپوز در چه ابعادی تهیه می شود؟
  • ابعاد این نوع بتن می تواند با توجه به کاربرد آن متنوع و متغیر باشد. با این حال پنل های استاندارد آن در ابعاد 60*30، 60*120، 50*50، 90*50 و 60*60 ارائه می شوند.
 • تفاوت بتن های اکسپوز مسلح و غیر مسلح چیست؟
  • بتن اکسپوز مسلح به نوعی از بتن گفته می شود که برای نصب نیازی به ملات برای محکم شدن در محل نصب نخواهند داشت. این در حالی است که بتن های غیر مسلح برای مقاوم شدن روی کار به ملات نیاز دارند.
 • بتن اکسپوز برای داخل ساختمان کاربرد دارد؟
  • بله؛ البته بتن های اکسپوز داخلی فراوری متفاوت تری نسبت به بتن های خارجی دارد. چراکه این بتن ها در معرض شرایط جوی و محیطی سخت قرار نگرفته و از همین رو نیازی به مقاوم سازی این پنل ها نیست و اغلب زیبایی آن ها در نظر گرفته می شود.
 • بتن اکسپوز چه کاربرد های دیگری دارد؟
  • این بتن علاوه بر نمای داخلی و خارجی، در کنار استخرها، ساخت پیشخوان هایی که با تماس زیادی دارند، دیوار ویلاها، شومینه و باربیکیو کاربرد دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *