جلوگیری از تغییر رنگ سنگ

جلوگیری از تغییر رنگ سنگ

یکی از مواردی که پس از خرید و نصب سنگ های ساختمانی مطرح می شود، تغییر رنگ در آن ها است. برای همین این سوال پیش می آید که بدانیم نحوه جلوگیری از تغییر رنگ در سنگ ها چگونه است.

چه چیزهایی باعث تغییر رنگ در سنگ ها می شود؟

  • کیفیت نامناسب در نوع فرآوری سنگ ها
  • عدم اجرای درست و صحیح سنگ ها
  • جنس و نوع ماهیت سنگ

کیفیت نامناسب در نوع فرآوری سنگ ها

یکی از عوامل مهم در تغییر رنگ سنگ ها، فرآوری نامناسب و عدم داشتن کیفیت کافی می باشد. استفاده از مواد غیر استاندارد از مهمترین موارد در عدم ثبات در رنگ ها می باشد. از عوامل دیگر می توان به نوع توری پشت سنگ اشاره کرد که بر اثر واکنش با ملات رخ می دهد. این مسئله معمولا در همان روزهای اول رخ می دهد. برای حل این مشکل باید هر چه سریع تر توری را جدا نمود. در صورتی که این کار توسط متخصص و افراد حرفه ای انجام نشود، امکان لب پر شدن، شکسته شدن و حتی خورد شدن سنگ می باشد. مورد سوم می توان به مرغوبیت رزین استفاده شده در سنگ اشاره کرد که این مسئله باعث می شود تا سنگ مورد نظر زرد شود. به خصوص اگر سنگ در معرض مستقیم آفتاب باشد. مورد چهارم رنگ هایی است که در زمان فرآوری برای زیبایی بیشتر در سنگ ها به کار می رود. در واقع سنگ ها بعد از مدتی دچار پریدگی رنگ می شوند. خصوصا اگر رنگ سنگ تیره باشد.

عدم اجرای درست سنگ از عوامل مهم در تغییر رنگ سنگ

چسب سنگ های مگاپوکسی

معمولا برای چسباندن سنگ بر روی دیوار از موارد مختلفی استفاده می شود همچون ملات، چسب های پودری، چسب های 123، پلی استر و سنگ اپوکسی. اما شاید استفاده از ملات و پودر و چسب 123 بیشترین استفاده را داشته باشد. اما آیا اینکه استفاده از آن همیشه نتیجه درست را می هد را نمیتوان دقیقا. استفاده از موارد فوق به دلیل صرف هزینه کمتر بهتر است. معمولا تغییر رنگ سنگ ، زنگ زدگی و به وجود آمدن لک بروی سنگ، در سنگ های رنگ روشن همچون مرمر، مرمریت، چینی و تراونیکس به چشم می خورد. حتی در بعضی مواردی که از چسب های 123 استفاده می شود، زرد شدن و لک سنگ را می توان در سنگ ها ببینیم.

روش هایی برای رفع تیرگی رنگ سنگ

درست است که استفاده از چسب هاب 123 در ابتدای کار ارزان است ولی به دلیل تغییر رنگ و هزینه بر بودن رفع تیرگی سنگ ها، بهتر است از همان اول از چسب های سنگی پلی استر یا مگاپوکسی استفاده کنیم. این نوع چسب ها قدرت خشک شدن سریع و افزایش سرعت کار تا 3 برابر را دارند. یکی از بهترین چسب های سنگ، چسب سنگ های مگاپوکسی ساخت کشور ایتالیا می باشد.

از عوامل دیگری که باعث تغییر در رنگ سنگ ها می شود، نوع آب بندی و بندکشی نادرست است. به طور کلی موارد مختلفی باعث می شود تا رنگ سنگ های ساختمانی از بین برود.

سوالات متداول درباره جلوگیری از تغییر رنگ سنگ ها

  • آیا استفاده از موادی همچون چسب های مگاپوکسی باعث جلوگیری از تغییر رنگ در سنگ ها می شود؟
    • استفاده از این مواد باعث می شود تا رنگ سنگ دوام بیشتری داشته باشد و دیرتر دچار تغییر رنگ شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *